program regionalny europa

Ania

Ania

środa, 10 wrzesień 2014 14:34

Dział Fizjoterapii - przerwa remontowa

Uprzejmie informujemy, że w dniach 15-26 września 2014  Dział Fizjoterapii Hospicjum Św. Kamila  będzie zamknięty, tzn. pracownicy działu nie będą wykonywać większośći zabiegów, a także rejestracji na zabiegi  fizjoterapeutyczne. Czynny w tych dniach będzie jedynie gabinet masażu. Przerwa spowodowana jest pracami remontowymi. Wznowienie pracy Działu Fizjoterapii nastąpi 29 września 2014 r.

Przepraszamy za utrudnienia.

środa, 10 wrzesień 2014 09:00

O prewencji nowotworów

W drugi poniedziałek każdego miesiąca w Hospicjum spotykają się wolontariusze, członkowie Stowarzyszenia i pracownicy placówki, uczestnicząc najpierw w odprawianej przez kapelana Mszy św. a potem w spotkaniu przy kawie i herbacie. Każde z tych spotkań ma myśl przewodnią; temat, który przedstawiany jest przez zapraszanych przez Prezesa Zarządu prelegentów. W miniony poniedziałek, 8 września, gościem osób zebranych była pani Anna Kardasz, koordynatorka Wojewódzkiego Programu Pierwotnej Prewencji Nowotworów, która przedstawiła, omawiając szczegółowo, Europejski kodeks walki z rakiem. Temat jest zawsze aktualny, interesujący z punktu widzenia profilaktyki nowotworowej i... dotyczący praktycznie każdego. (Co czwarty Europejczyk umiera na nowotwór a w III dekadzie XXI wieku ma to już być co trzeci obywatel Europy).

W przywołanym dokumencie czytamy, że „rak (jest) największym wyzwaniem zdrowia Polaków", co potwierdza tylko trafność wyżej wymienionej uwagi. Kwintesencją treści kodeksu jest stwierdzenie – nie dla wszystkich oczywiste – że prowadzenie zdrowego trybu życia może poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych.

Za autorami dokumentu przedstawię te zasady, które powyższą treść uczynią skuteczną, o ile każdy z nas zastosuje je we własnym życiu.

I tak.

1. Nie pal; jeśli palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.

2. Wystrzegaj się otyłości.

3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.

4. Spożywaj więcej warzyw i owoców; jedz przynajmniej pięć porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.

5. Nie pij; jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe – ogranicz jego spożycie.

6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem.

7. Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze.

8. Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

9. Kobiety w wieku po 25 roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

10. Kobiety po 50 roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.

11. Kobiety i mężczyźni po 50 roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.

Więcej przedmiotowych informacji można znaleźć na stronie www.kodekswalkizrakiem.pl lub w broszurze prof. Witolda Zatońskiego „Europejski kodeks walki z rakiem". Zachęcam do zapoznania się i stosowania a pani Annie Kardasz – w imieniu wszystkich słuchaczy – dziękuję.

Marek Lewandowski

 

środa, 03 wrzesień 2014 10:12

Dzień skupienia 08.09.2014 r.

Szanowni członkowie Stowarzyszenia, wolontariusze, pracownicy Hospicjum Św. Kamila.

Zapraszam na Dzień Skupienia w Hospicjum, który odbędzie się 08.09.2014 r. (poniedziałek) o godz. 18:00. Spotkanie rozpocznie się mszą św. w kaplicy hospicyjnej, następnie w sali Działu Pobytu Dziennego odbędzie się prelekcja pt. "Kodeks walki z rakiem".

 

Tadeusz Iżykowski

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

środa, 30 lipiec 2014 11:25

Spotkanie z piosenką biesiadną

Kolejny raz doszło do spotkania integrującego społeczność miejskiego Domu Pobytu Dziennego z ul. Cichońskiego z podopiecznymi hospicyjnego odpowiednika wspomnianej placówki. Spotkanie z piosenką biesiadną – bo taki tytuł miało wydarzenie - odbyło się w ramach realizacji projektu „Aktywizacja osób starszych – podopiecznych Hospicjum Św. Kamila" dofinansowanego przez Samorząd Województwa Lubuskiego – Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze. Gościem honorowym spotkania był Wicewojewoda Lubuski, pan Jan Świrepo, który w progi Hospicjum wszedł z prezentem dla naszych chorych. Gościnnie, choć w okrojonym składzie, wystąpił dla wszystkich zgromadzonych chór CANTARE, wnosząc ożywczy powiew silnych estetycznych wrażeń w codzienność wszystkich pensjonariuszy obydwu placówek. Skorzystali z owego powiewu także przypadkowi goście oraz... hospicyjna załoga, która – co warte podkreślenia – dołożyła do imprezy swoje trzy grosze w postaci dań z grilla. Te smakowały znakomicie, zwłaszcza, że okraszone zostały słodkim deserem z łykiem „małej czarnej" lub delikatesowej herbatki. W dwuczęściowy występ chóru włączył się i wojewoda, i dyrektor Hospicjum, wzmacniając siłę głosu i jakość artystycznego brzmienia. Debiut obydwu panów wypadł na tyle „przyzwoicie', że obaj zostali zaproszeni w szeregi zasłużonego zespołu. I to bez wstępnego przesłuchania.

Blisko trzy godziny spotkania wzbogaconego kulinariami i występami chóru minęły jak jedna chwila. Oby zostały zapisane w pamięci wszystkich jego uczestników jako te, które określa się mianem „wyjątkowe". Bo takie spotkania mają rzeczywiście taki wymiar; ich wyjątkowość polega na powtarzalności uroku... spotkań ludzi. „To piękne, że jesteś", „To piękne, że się możemy znowu spotkać".

Czy to nie piękne, że pięknem jest samo spotykanie się ludzi?

Ania Kobyłka

Marek Lewandowski

piosenka biesia...
piosenka biesia...
piosenka biesia...
piosenka biesia...
piosenka biesia...
piosenka biesia...
piosenka biesia...
piosenka biesia...
piosenka biesia...
piosenka biesia...
piosenka biesia...
piosenka biesia...
piosenka biesia...
piosenka biesia...
piosenka biesia...
piosenka biesia...

 

środa, 23 lipiec 2014 12:21

Hospicyjny "sezon ogórkowy"

Lato to czas wypoczynku i choć wielu pracowników Hospicjum Św. Kamila przebywa na wakacjach, to w kuchni  hospicyjnej praca wre. Trwa przecież sezon ogórkowy - dosłownie. Jeden z gorzowskich ogrodników (który chce pozostać anonimowy) ofiarował dla naszych podopiecznych dziesiątki kilogramów świeżych i bardzo smacznych ogórków. Nasze wspaniałe kucharki i wolontariusze już przygotowali z tego 180 litrów zaprawy ogórkowej, ale prace  trwają nadal. Bardzo dziękujemy za ten bezinteresowny dar dzięki któremu, już za kilka miesięcy, gdy świat przykryje śnieg, nasi podopieczni z Hospicjum Stacjonarnego i Działu Pobytu Dziennego skosztują  pysznych i zdrowych potraw z kiszonymi ogórkami.

A.K.

piątek, 04 lipiec 2014 09:26

Nowy zarząd hospicyjnego Stowarzyszenia

25 czerwca 2014 r. odbyło się Walne Zwyczajne Zgromadzenie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila. Podczas obrad przyjęto sprawozdanie merytoryczne i finansowe Zarządu, sprawozdanie Komisji Rewizyjnej oraz plan rzeczowo-finansowy na bieżący rok.

wtorek, 17 czerwiec 2014 11:28

Nauka wrażliwości

IV Korowód wrażliwości doszedł do skutku. Przełożony z 19 maja, kiedy to deszcz storpedował działania organizatorów, tym razem odbył się przy pięknej, słonecznej pogodzie. W marszu przez miasto przeszło ok. 1200 dzieci

poniedziałek, 16 czerwiec 2014 13:52

Przez Polskę dla hospicjów

W niedzielę 15 czerwca, w godzinach popołudniowych, do Hospicjum Św. Kamila dotarła międzynarodowa grupa cyklistów, biorąca udział w zorganizowanej przez Fundację Babci Aliny akcji „Przez Polskę dla hospicjów". Celem akcji jest podarowanie polskim hospicjom leżącym na trasie 1000-kilometrowego przejazdu rowerzystów, sprzętu medycznego, służącego ludziom chorym na choroby nowotworowe a także propagacja idei hospicyjnej, wpisującej się w szerszą ideę niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują. W szybko zmieniających się warunkach otoczenia, w których coraz częściej dochodzi do głosu zakorzeniony w darwinizmie socjologicznym relatywizm pojęć i postaw, akcja Fundacji Babci Aliny zasługuje na szczególną uwagę i może stanowić wzór do naśladowania dla wszystkich tych, którzy wychowani w duchu miłości do drugiego człowieka – zwłaszcza człowieka w potrzebie (chorego, cierpiącego, wykluczanego ze względu na wiek, światopogląd, kolor skóry, czy pochodzenie) – nie zatracili wrażliwości i determinacji do działania na rzecz tych, którzy sami sobie pomóc nie są w stanie.

Cykliści z wielu miast Polski, ale także z Wielkiej Brytanii i Kanady wyruszyli w niedzielne przedpołudnie ze Szczecina, odwiedzili hospicjum w Policach i dojechali do Lubiszyna, gdzie czekała na nich kilkuosobowa grupa cyklistów i jeden motocyklista z Gorzowa. W grupie tej były dwie cyklistki z gorzowskiego Hospicjum – Ania i Ola – które przyprowadziły grupę rowerzystów do hospicyjnego „ogrodu", gdzie czekała na nich wspaniała grochówka, przygotowana w bogdanieckiej restauracji „Zbyszko". Były też zimne napoje, ciastka, kawa i herbata. Po konsumpcji, odświeżeniu się i opatrzeniu kontuzji pani Ewy z Kanady, nastąpiła część oficjalna – przekazanie sprzętu medycznego gorzowskiej placówce. Koncentrator tlenu i nowoczesny ssak z rąk przedstawicieli rowerzystów odebrał Prezes Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, pan Tadeusz Iżykowski, który z kolei sprzęt ów przekazał pani Magdalenie Szymkowiak, pielęgniarce-koordynatorowi hospicjów domowych, dziękując jednocześnie zarówno cyklistom, jak i Fundacji Babci Aliny za ten cenny dar.

Chwila dla fotoreporterów, to ważny punkt spotkania, bez którego nie można by było obejrzeć zdjęć na niniejszej stronie internetowej.

Kolejnym punktem wizyty naszych gości było zwiedzanie Hospicjum. Krótki rys historyczny z elementami wiedzy na temat aktualnej działalności medycznej placówki przedstawił jej dyrektor, który wraz z M. Szymkowiak oprowadził ich po dostępnych zakamarkach budynku. Goście mieli okazję rozmawiać z jedną pacjentką Hospicjum i poznać warunki udzielania opieki zdrowotnej.

Spotkanie zakończyło się około godziny osiemnastej.

W imieniu wszystkich chorych, obecnych na spotkaniu członków Stowarzyszenia i wolontariuszy oraz w swoim własnym, wyrażam słowa ogromnej wdzięczności zarówno pod adresem cyklistów, którzy podjęli się trudu pokonania drogi przez Polskę, Fundacji Babci Aliny i wszystkich jej darczyńców, a także tych Gorzowian, którzy wespół ze wspomnianej grupą dotarli w hospicyjne progi z Lubiszyna. Dziękujemy, że byliście z nami! Dziękujemy za cenne dary, z których najcenniejszym był dar Waszego serca!

Dziękuję też pani Elżbiecie Kostyrze z restauracji „Zbyszko" i wszystkim moim współpracownikom, którzy włączyli się w akcję cyklistów i Fundacji Babci Aliny.

Marek Lewandowski

 

Przez Polskę dl...
Przez Polskę dl...
Przez Polskę dl...
Przez Polskę dl...
Przez Polskę dl...
Przez Polskę dl...
Przez Polskę dl...
Przez Polskę dl...
Przez Polskę dl...

 

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
Sekretariat   tel.: 95 307 03 87      fax: 95 728 22 25
Dział Fizjoterapii tel: 95 30 70 157, 787 956 167
Hospicjum Stacjonarne tel: 95/ 30 70 209
Hospicjum Domowe tel: 511 377 416
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top