program regionalny europa

Ania

Ania

poniedziałek, 12 styczeń 2015 13:30

Spotkanie opłatkowe Forum Hospicjów Polskich

W sobotę 10 stycznia miało miejsce w Parafii Św. Zygmunta w Warszawie doroczne spotkanie opłatkowe, zorganizowane przez Forum Hospicjów Polskich. W tym roku wzięli w nim udział przedstawiciele 13 hospicjów. Nasze Hospicjum reprezentowały 4 osoby.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą odprawił ks. kardynał Kazimierz Nycz. W homilii nawiązał do pierwszego czytania mszalnego, o źródle miłości (1J, 4, 19-21), wskazując na powiązanie posługi hospicyjnej, w której ogromne znaczenie przypisał zapominanemu po woli powołaniu, z miłością bliźniego, którą eksponowało wspomniane czytanie („Takie zaś mamy od Niego przykazanie, aby ten, kto miłuje Boga, miłował też i brata swego"). Każdy człowiek – mówił kardynał – winien odkrywać swoje powołanie, a wykonując swoje obowiązki na jakimkolwiek bądź stanowisku i w jakimkolwiek zawodzie w oparciu o odkryte powołanie, wykonywać będzie wówczas z miłością, która relacje międzyosobowe czyni pełnymi życzliwości i obopólnej radości.

Po liturgii Mszy św. miało miejsce spotkanie opłatkowe, które rozpoczęła aktorka, pani Zofia Kucówna, odczytując z perfekcją godną jej talentu wiersz Antoniego Słonimskiego, wprowadzający w atmosferę bożonarodzeniową. Potem były życzenia, posiłek oraz dzielenie się hospicyjnymi wieściami. Miały być tylko te dobre, ale wyszło jak zawsze, czyli głównym wątkiem wystąpień był problem przetrwania hospicjów, przy drastycznie niedoszacowanych wartościach usług świadczonych przez nie na rzecz NFZ. Opieka hospicyjno-paliatywna w obecnej „wersji" według wizji (?) decydentów, wpływających na jej kształt, zagrożona jest zapaścią, o ile szybko nie nastąpią decyzje na poziomie Prezesa NFZ. Dziś średnia wartość odpłatności za świadczenia w opiece hospicyjno-paliatywnej oscyluje w Polsce wokół poziomu 60%. Nie wszystkie hospicja w oparciu o własne siły, połączone z wspierającymi je siłami środowisk lokalnych, są w stanie uzbierać pozostałe 40% potrzebnych środków.

Obecna na spotkaniu opłatkowym dr Wiesława Pokropska, konsultant krajowy w dziedzinie opieki paliatywnej, zapowiedziała działania, zmierzające do zmiany tej sytuacji. Są one niezbędne, by chorzy na choroby nowotworowe w terminalnym ich stanie mieli zapewnioną opiekę medyczną.

Organizatorom, w tym gospodarzowi miejsca oraz pani Joli Stokłosie, Prezesowi Forum Hospicjów Polskich, dziękuję za pożyteczne, pełne pozytywnych wrażeń spotkanie.

Marek Lewandowski

 

Opłatek FHP
Opłatek FHP
Opłatek FHP

 

wtorek, 30 grudzień 2014 13:51

Do Siego Roku

Kto z nas nie pamięta sytuacji rosnącego napięcia, jakie pojawiało się zawsze w oczekiwaniu na nadejście kolejnego roku? Odliczanie godzin do wejścia w nowy czas miało – i ma do dzisiaj – silnie radosne konotacje, wiążące się z nadzieją na to, że nowy rok będzie czasem lepszym od roku mijającego. Człowiek ma silnie zakodowaną potrzebę optymizmu, przekładającą się na wspomnianą nadzieję. Nadzieję na wszystko – na dobre zdrowie, na (lepszą) pracę i płacę, na szczęście w życiu, na lepsze relacje z innymi, na miłość, na osiągnięcie sukcesu, na spełnienie w rozwijanych sferach życiowych, na pozytywne finały spraw rozpoczętych.

Czas przejścia, jakim jest zmiana czterocyfrowego znacznika daty, rodzi też potrzebę dokonywania podsumowań tego, co odchodzi do historii życia jednostek i społeczeństw. Dziś jednak nie poświęcę miejsca na résumé czasu odchodzącego a udam się w życzeniowym kierunku zbliżającego się jutra. Trochę dlatego, żeby podsycić „ogień optymizmu", ale głównie dlatego, żeby podkreślić istotę więzi łączących hospicyjną społeczność z jej przyjaciółmi, za których uważamy wszystkich życzliwych nam ludzi.

Drodzy Państwo, to dzięki Wam patrzymy z optymizmem na przychodzący czas. Jesteście z nami – chorymi i tymi, którzy sprawują pieczę nad nimi – we wszystkich oznakach okazywanej nam życzliwości. Tej materialnej i – co jest równie ważne a może nawet ważniejsze – duchowej, modlitewnej czy werbalnej. Dlatego chcemy być także z Wami. W naszej modlitwie i w naszych życzeniach. Przyjmijcie je w duchu naszej wdzięczności i w poczuciu istniejących między nami więzi.

Niech rok 2015 będzie dla Państwa spełnieniem wszystkich planów i marzeń. Niech będzie czasem wielu radości i sukcesów, które choć najczęściej okupione dużym wysiłkiem, to jednak zawsze związane z towarzyszącą mu satysfakcją. Życzymy Państwu pogłębienia rodzinności relacji międzyosobowych, przekładających się na międzyludzką życzliwość oraz potrzebę bycia „sługą użytecznym", niosącym radość i pokój bliźnim. Obyście emanując dobrem, dobro otrzymywali od innych. Wszystkim też – wierzącym w Boga i w Niego niewierzącym – życzymy namacalności Jego obecności. Niech Wam błogosławi i okazuje swoją łaskawość. Wam, Drodzy Państwo, i Waszym bliskim.

Do Siego Roku!!!

Marek Lewandowski – Dyrektor Hospicjum

Tadeusz Iżykowski – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

środa, 17 grudzień 2014 14:32

Podziękowanie...

W imieniu chorych i pracowników Hospicjum Św. Kamila serdecznie dziękuję panom Tadeuszowi i Grzegorzowi Pintalom, właścicielom sklepu „Żelazny", za świąteczne stroiki, które trafiły m.in. na sale chorych, ubogacając świątecznymi akcentami hospicyjną codzienność i przypominając, że Święta Bożego Narodzenia, to czas szczególny, w którym scenografia zespala się z przeżyciami duchowymi; to czas uzewnętrzniający wrażliwość, serdeczność, solidarność, empatię a także radość i poczucie rodzinności w rodzinie ludzkiej.

W tym samym duchu przekazuję też podziękowania panu Tomaszowi Kalembkiewiczowi, Nadleśniczemu z Kłodawy, dzięki któremu Hospicjum pozyskało drzewka choinkowe, dopełniające świątecznego wystroju wnętrza budynku.

Wymienionym wyżej panom, jak też ich współpracownikom, życzę w imieniu wszystkich beneficjentów ich darów, radosnych, pogodnych i błogosławionych Świąt oraz Do Siego Roku!

Marek Lewandowski

środa, 10 grudzień 2014 10:20

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Wolontariusze Hospicyjni są bardzo wyjątkowymi ludźmi, którzy w sposób dojrzały postrzegają życie. W pełni rozumieją sens i potrzebę misji społecznej, jaką jest wolontariat. Poświęcając swój wolny czas, dają potrzebującym cząstkę samego siebie, a to jest największy dar. Ich empatia, wrażliwość i dobroć budzą nasz największy szacunek.

8 grudnia 2014 roku w Hospicjum świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza (który w kalendarzu wypada 5 grudnia każdego roku). W intencji wszystkich osób niosących pomoc podopiecznym Hospicjum Św. Kamila odbyła się Msza Św., a następnie spotkanie , w którym wzięło udział 40 wolontariuszy i pracowników hospicyjnych. Tradycją tych spotkań jest występ artystyczny, który jest skromną formą podziękowania wolontariuszom za cały rok ich pracy. W tym roku chór "Kresowe Echa" działający w klubie Jedynka Miejskiego Centrum Kultury wywołał pięknym programem artystycznym radość i wzruszenie w sercach wszystkich przybyłych. Wolontariusze otrzymali od koordynatorów wolontariatu: pani Ireny Spały i  pani Moniki Koropczuk oraz dyrektora Hospicjum – pana Marka Lewandowskiego, imienne podziękowania za trud, poświęcony czas, uśmiech i pogodę ducha.

Czas około świąteczny dał też okazję do połamania się opłatkiem , serdecznych rozmów i śpiewów przy słodkim poczęstunku.

Autorką zdjęć z wydarzenia jest pani Hanna Rudzińska.

 

Anna Kobyłka

dzien wolontari...
dzien wolontari...
dzien wolontari...

piątek, 21 listopad 2014 11:48

LUBUSKI ANIOŁ ROKU - Plebiscyt

Hospicjum Św. Kamila otrzymało nominację w plebiscycie Lubuski Anioł Roku 2014 r. 

Zapraszamy do głosowania na naszą placówkę.

czwartek, 20 listopad 2014 11:07

Podziękowanie

Tegoroczna akcja Pola nadziei dobiegła końca. Jak informowaliśmy na naszej stronie internetowej 4 listopada, na terenie „ogrodu" przy Hospicjum zostały posadzone ostatnie cebulki żonkili. Dziś, po wykonaniu wszelkich czynności buchalteryjnych, przyszedł czas na ostateczne rozliczenie akcji, które chcę rozpocząć od podziękowania wszystkim, którzy w jakiejkolwiek formie w akcję się włączyli, a więc tym, którzy nabyli choćby jedną cebulkę, jak i tym, którzy podarowali swój wysiłek organizacyjny, aby akcja skończyła się sukcesem. A tym sukcesem jest nie tylko ilość pozyskanych środków finansowych, ale przede wszystkim fakt wsparcia hospicyjnej opieki nad osobami chorymi na nowotwory. Niech mi wybaczą ci, którzy są znudzeni powtarzaniem powyższej prawdy, która czasami wydaje się być zużytym sloganem, zwłaszcza jeśli jest – przynajmniej od czasu do czasu – powtarzana. No cóż, w pisanym „na górze" scenariusz sprawowania opieki nad wspomnianymi chorymi, założono wyjątkowo krótką i chudzieńką kołderkę. I choć stwierdzenie to podszyte jest sarkazmem, to jednak tak właśnie wygląda rzeczywistość, którą m. in. gorzowskie Hospicjum próbuje poprawiać, doszywając tu i ówdzie kawałki kołderki lub pogrubiając ją działaniami społecznymi, za którymi kryje się owocny wysiłek bardzo wielu osób. Na szczęście dla chorych, lista tych osób jest bardzo długa. Wypada żałować, że musi dla nich wystarczyć to proste słowo: DZIĘKUJĘ, bo zasługują na o wiele więcej. Jeśli więc dołożę – w imieniu chorych i wszystkich członków hospicyjnego Stowarzyszenia – staropolskie i z serca płynące BÓG ZAPŁAĆ, wszyscy wolontariusze (tak, tak – każdy uczestnik akcji był nim właśnie) poczują się bardziej usatysfakcjonowani, ale i pełniejsi wewnętrznej radości. A oto lista instytucji, parafii i osób fizycznych, którzy wzięli udział w akcji Pola nadziei A.D. 2014.

1. Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorzowie Wlkp.

2. Gimnazjum nr 9 w Gorzowie Wlkp.

3. Gimnazjum w Skwierzynie

4. Parafia p.w. Matki Bożej Różańcowej w Lubniewicach

5. Parafia p.w. Niepokalanego serca Maryi Panny w Pyrzanach

6. Szkoła Podstawowa i Parafia p.w. Trójcy Św. w Przytocznej

7. Niepubliczne Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Gorzowie Wlkp.

8. Tomasz Kowalik

9. Anna Kłosowska

10. Beata Szymkowiak

11. Internat Zespołu Szkół Budowlanych w Gorzowie Wlkp.

12. Katolicka Szkoła Podstawowa i Gimnazjum ul. Kućki w Gorzowie Wlkp.

13. Katolickie Liceum i Gimnazjum ul. Drzymały w Gorzowie Wlkp.

14. Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców w Gorzowie Wlkp.

15. Przedszkole Miejskie nr 12 w Gorzowie Wlkp.

16. I Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wlkp.

17. II Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wlkp.

18. III Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wlkp.

19. IV Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wlkp.

20. Społeczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie Wlkp.

21. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wlkp.

22. Parafia p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Baczynie

23. Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Deszcznie

24. Parafia p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górkach Noteckich

25. Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Gralewie

26. Parafia p.w. Św. Michała Archanioła w Jeninie

27. Parafia p.w. Matki Bożej Różańcowej w Kłodawie

28. Parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubiszynie

29. Przedszkole Miejskie Nr 6 w Gorzowie Wlkp.

30. Parafia Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp.

31. Parafia p.w. Matki Bożej Rokitniańskiej w Kostrzynie n/O

32. Parafia p.w. Św. Michała Archanioła w Bogdańcu

33. Parafialny Zespół Caritas i Zespół Szkół im.JP II w Różankach

34. Parafia p.w. Św. Franciszka z Asyżu w Strzelcach Kraj.

35. Parafia p.w. Św. Antoniego i Stanisława w Gorzowie Wlkp.

36. Parafia p.w. Św. Józefa w Gorzowie Wlkp.

37. Parafia p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzowie Wlkp.

38. Parafia p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Gorzowie Wlkp.

39. Parafia p.w. Św. Wojciecha w Gorzowie Wlkp.

40. Parafia p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.

41. Parafia p.w. Najświętszego Zbawiciela w Gorzowie Wlkp.

42. Parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.

43. Parafia p.w. Matki Bożej Różańcowej w Gorzowie Wlkp.

44. Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Gorzowie Wlkp.

45. Parafia p.w. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp.

46. Parafia p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Gorzowie Wlkp.

47. Parafia p.w. Św. Antoniego z Padwy w Bobrówku

48. Zespół Szkół w Kłodawie

49. Parafia p.w. Św. Józefa Rzemieślnika Wawrowie

50. Parafia p.w. Trójcy Św. w Gorzowie Wlkp.

51. Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 14 w Gorzowie Wlkp.

52. Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 27 w Gorzowie Wlkp.

53. Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 9 w Gorzowie Wlkp.

54. Przedszkole Miejskie nr 1 w Gorzowie Wlkp.

55. Przedszkole Miejskie nr 10 w Gorzowie Wlkp.

56. Przedszkole Miejskie nr 11 w Gorzowie Wlkp

57. Zespół Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wlkp.

58. Przedszkole Miejskie nr 13 w Gorzowie Wlkp.

59. Przedszkole Miejskie nr 15 w Gorzowie Wlkp.

60. Parafia p.w. Św. Antoniego Padewskiego i Zespół Szkół w Krzeszycach

61. Przedszkole Miejskie nr 17 w Gorzowie Wlkp.

62. Przedszkole Miejskie nr 7 w Gorzowie Wlkp.

63. Przedszkole Miejskie nr 4 w Gorzowie Wlkp.

64. Przedszkole Miejskie nr 2 w Gorzowie Wlkp.

65. Przedszkole Miejskie nr 20 w Gorzowie Wlkp.

66. Przedszkole Miejskie nr 21 w Gorzowie Wlkp.

67. Przedszkole Miejskie nr 22 w Gorzowie Wlkp.

68. Przedszkole Miejskie nr 23 w Gorzowie Wlkp.

69. Przedszkole Miejskie nr 25 w Gorzowie Wlkp.

70. Przedszkole Miejskie nr 29 w Gorzowie Wlkp.

71. Przedszkole Miejskie nr 3 w Gorzowie Wlkp.

72. Przedszkole Miejskie nr 30 w Gorzowie Wlkp.

73. Przedszkole Miejskie nr 31 w Gorzowie Wlkp.

74. Przedszkole Miejskie nr 32 w Gorzowie Wlkp.

75. Przedszkole Miejskie nr 33 w Gorzowie Wlkp.

76. Parafia p.w. Św. Franciszka z Asyżu, Zespół Szkół Technicznych

i Przedszkole w Skwierzynie

77. Parafia p.w. Najświętszej Trójcy w Ochli

78. Szkoła Podstawowa nr 1 w Gorzowie Wlkp.

79. Szkoła Podstawowa nr 10 w Gorzowie Wlkp.

80. Szkoła Podstawowa nr 13 mała ul. Paderewskiego

81. Szkoła Podstawowa nr 15 w Gorzowie Wlkp.

82. Szkoła Podstawowa nr 17 w Gorzowie Wlkp.

83. Szkoła Podstawowa nr 9 w Gorzowie Wlkp.

84. Zespół Szkół nr 20 w Gorzowie Wlkp.

85. Szkoła Podstawowa nr 4 w Gorzowie Wlkp.

86. Szkoła Podstawowa nr 5 w Gorzowie Wlkp.

87. Szkoła Podstawowa nr 2 i Parafia p.w. Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu

88. Parafia p.w. Pięciu Męczenników Polski w Międzyrzeczu

89. Przedszkole Samorządowe w Deszcznie

90. Przedszkole Gminne w Santoku

91. Parafia p.w. Św. Jana Nepomucena w Trzebiszewie

92. Zespół Kształcenia Specjalnego Nr 1 w Gorzowie Wlkp.

93. Zespół Placówek Oświatowych Szkoła Podstawowa w Barnówku

94. Zespół Szkół Budowlanych w Gorzowie Wlkp.

95. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bobowicku

96. Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorzowie Wlkp.

97. Zespół Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp.

98. Zespół Szkół w Kłodawie

99. Zespół Szkół w Lipkach Wielkich

100. Zespół Szkół nr 21 w Gorzowie Wlkp.

101. Zespół Szkół nr 6 w Gorzowie Wlkp.

102. Zespół Szkół Ogrodniczych w Gorzowie Wlkp.

103. Zespół Szkół Specjalnych nr 14 w Gorzowie Wlkp.

104.Zespół Szkół Sportowych w Gorzowie Wlkp.

105. Zespół Szkół w Kostrzynie

106. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Gorzowie Wlkp.

107. Zespół Szkół Odzieżowych w Gorzowie Wlkp.

108. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 16 w Gorzowie Wlkp.

109. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wlkp.

110. Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej w Rokitnie

111. Parafia p.w. Św. Henryka w Sulęcinie

112. I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wlkp.

113. Spółdzielnia Mieszkaniowa "Górczyn" w Gorzowie Wlkp.

114. Przedszkole w Krzyżu Wlkp.

115. Zespół Szkół w Bogdańcu

116. Dom Pobytu Dziennego ul. Cichońskiego Gorzów Wlkp.

117. Parafia p.w. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Brójcach

118. Przedszkole Miejskie nr 16 w Gorzowie Wlkp.

119. Przedszkole Miejskie nr 18 w Gorzowie Wlkp.

120. Przedszkole Miejskie nr 19 w Gorzowie Wlkp.

121. Dorota Stefańska Skwierzyna

122. Marcin Stetner - Wspólnota Chrześcijańska z Wielkiej Brytanii

123. Zespół Szkół Budowlanych w Międzyrzeczu

124. Gimnazjum w Strzelcach Krajeńskich

125. Firma AGRO-BIZNES w Gorzowie Wlkp.

126. Izabela Mądzelewska

127. Zofia Wocal

128. Mąż pacjentki Hospicjum

129. Osoba pragnąca zachować anonimowość

130. Teresa Hornicka

131. Tadeusz Iżykowski

132. Michał Twardowski

133. Centrum Ogrodnicze Grzegorz Pintal w Gorzowie Wlkp.

134. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Włókno" w Gorzowie Wlkp.

135. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Metalowiec" w Gorzowie Wlkp.

136. Vetoqinol – BIOWET w Gorzowie Wlkp.

137. Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.

138. Przedszkole w Bledzewie

139. Przedszkole w Skwierzynie

140. Szkoła Podstawowa w Skwierzynie

141. Zespół Szkół nr 13 w Gorzowie Wlkp.

142. Parafia p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Witnicy

Na koniec pozostaje mi podziękować pani Krystynie Waleńskiej, pracownikowi Hospicjum Św. Kamila, która włożyła w tegoroczną akcję ogromny wysiłek i wielkie serce. Dzięki niej i dzięki Państwu na hospicyjnym koncie odnotowaliśmy wzrost środków o 67.831,50 zł.

Wszystkim uczestnikom akcji życzę wspomnianej wcześniej satysfakcji i radości, która zawsze towarzyszy świadomości wrzucenia choćby małego grosika do ogródka dobroczynności.

Marek Lewandowski

Poniedziałek 10 listopada w Hospicjum Św. Kamila jest dniem wolnym od pracy. Powyższe jest konsekwencją niekonstytucyjności zapisu art. 130 §21 Kodeksu pracy, potwierdzoną wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2013 roku (sygn. K 27/11). Wyrokiem tym został przywrócony zapis, mówiący, że jeżeli święto wypada w sobotę, pracodawca jest zobowiązany wyznaczyć za ten dzień inny dzień wolny od pracy.

Za dzień 1 listopada, który przypadał w sobotę, dniem wolnym od pracy w Hospicjum wyznaczony został dzień 10 listopada.

W związku z powyższym informuję, w dniu tym pracować będzie jedynie korpus medyczny: pielęgniarki, lekarz, fizjoterapeuci – według dotychczasowego rozkładu czasu pracy. Nieczynny będzie Dział Pobytu Dziennego. Nie będą też pracować pracownicy administracyjni. Za ewentualne utrudnienia wynikające z powyższego – przepraszam w imieniu kierownictwa Hospicjum.

Marek Lewandowski

wtorek, 04 listopad 2014 14:05

Wszystkie cebulki posadzone…

Wszystkie cebulki posadzone. No, chyba, że są spóźnialscy, którzy cebulki nabyli, ale nie znalazło się dla nich miejsce w glebie. Gleba nie jest jeszcze na tyle dobrem deficytowym, żeby nie znalazło się w niej 4 cm2 pod cebulkę. Może też być tak, że opieszałość w sadzeniu cebulek żonkili jest tylko pozorna, bo została świadomie zaplanowana w późnym terminie. Tak właśnie było z cebulkami, które zostały posadzone w czwartkowe południe na terenie hospicyjnego ogród(ecz)ka. Cebulki (nie mylić z Allium cepa L.) ze zwrotów, a więc przywiezione do Hospicjum od tych, którym nie udała się sztuka znalezienia ich nabywców, „przepracowane" we własnym hospicyjnym gronie – wzmocnionym przez pensjonariuszy Działu Pobytu Dziennego – znalazły swoje miejsce docelowego złożenia. Było uroczyście, choć bez fanfar. I trochę smutno, że wszystko się kończy i panta rhei. Nawet pogoda była mocno dekadencka, chociaż jeszcze nie słotna. Ale listopad właśnie się zaczyna a z nim pojawią się zapewne i dżdża, i opady przelotne, i opady ciągłe. I plucha, i okropna szarość spowijana równie okropnie szarymi mgłami, i tęsknota do... wiosny, kiedy radośnie i na żółciusieńko zakwitną dopiero co posadzone żonkile.

A więc drzemcie, cebulki, w hibernetycznym stanie! Aż do wiosny!

Marek Lewandowski

 

PN w ogrodzie
PN w ogrodzie
PN w ogrodzie
PN w ogrodzie

Ogólnopolska akcja Pola nadziei ma swoich stałych sympatyków, którzy uczestnicząc w niej od lat, przyczyniają się do propagacji idei hospicyjnej, która w wymiarze społecznym sprowadza się do zainteresowania, okazywania wrażliwości i solidarności z ludźmi chorymi na choroby nowotworowe. I to jest wartością samą w sobie; nie ma nic bardziej potrzebnego człowiekowi w jego trudnej sytuacji życiowej – choć nie tylko choremu, jakkolwiek temu najbardziej – niż zainteresowanie jego problemami, wysłanie sygnału: „Nie jesteś sam. Jesteśmy z tobą. Możesz na nas liczyć." Poza formą udziału w duchowym wspieraniu chorych, istnieje także druga, bardziej wymierna pomoc dla chorych, mianowicie pomoc w zbieraniu funduszy wspomagających działania placówki leczniczej.

W tegorocznej edycji akcji (dla Hospicjum Św. Kamila – dziewiątej) wzięło udział kilkanaście nowych podmiotów, w tym Przedszkole im. Marii Konopnickiej w Krzyżu Wielkopolskim. Nauczycielka, pani Justyna Madalińska, „wymyśliła" współdziałanie z gorzowskim hospicjum, proponując swój udział w tegorocznej „żonkilowej" akcji. Było więc sadzenie cebulek na przedszkolnych trawnikach, było wiele radości i satysfakcji z udziału w tak ważnej i „poważnej" akcji. Były też fotografie, uwieczniające to wydarzenie, które można obejrzeć w załączniku do niniejszego tekstu.

Za przyłączenie się do akcji – w imieniu chorych, członków hospicyjnego Stowarzyszenia, pracowników Hospicjum Św. Kamila, jak i w swoim własnym – serdecznie dziękuję pani Justynie Madalińskiej, pani Jolancie Wiktor, dyrektorowi Przedszkola, Dzieciom, jak też wszystkim, którzy w ten sposób wsparli hospicyjne dzieło, życząc, aby okazane serce i dobro, wróciło do Was w zwielokrotnionej postaci.

Na koniec laurka...

Do „Biedronek" zajrzało jesienne słoneczko.

Ogrzało im pokoje, ciepło dało nóżeczkom.

W serduszkach zapaliło radości płomyki

Aż się od nich zajęły złote słoneczniki

I tak się radowały, że sadzą w kominie –

Jak niżej – napisały wierszem pani Justynie.

Droga pani Justynko. W serduszkach „Biedronek"

Mnóstwo świeci złocistych i gorących słonek

A z każdego serduszka tyle ciepła płynie,

Że starczy mamie, tacie i całej rodzinie!

Nadto go wystarczy dla samotnych i chorych,

Tych, leżących w hospicjach na złe nowotwory!

Dlatego niech Franciszek poprosi Marysie,

By wespół z Szymonami i dwójką Alanów

Chciały sadzić cebulki w towarzystwie panów:

Janka, Kuby, Andrzeja, Filipa, Michała

A nadto i Daniela. Nic się też nie stanie,

Gdy wesprą je w wysiłku pozostałe panie:

Ewa, Kasia, Alicja, nadto Karolina,

Julia, Nadia i Iga. Niech każda dziewczyna

( W tym także dwie sprytniutkie, urocze Oliwie)

Piękne wkopie sadzonki na przedszkolnej niwie

I wspólnym wysiłkiem przyczyni się do tego,

By było wiosną mnóstwo koloru złotego!

By zakwitły radośnie słoneczne żonkile

I radości słonecznej by było w nich tyle,

Żeby jej wystarczyło dla w hospicjach chorych –

By nadzieja w nich kwitła zawsze od tej pory!

Wszystkim pani Justyna przeczytała ten liścik

I... jakoby sen cudny wkrótce pomysł się ziścił!

A że wszystko to prawda, każdy sprawdzić to może

Na tej stronie, w przedszkolu – o każdej dnia porze!

Marek Lewandowski

 

Przedszkole w K...
Przedszkole w K...

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
Sekretariat   tel.: 95 307 03 87      fax: 95 728 22 25
Dział Fizjoterapii tel: 95 30 70 157, 787 956 167
Hospicjum Stacjonarne tel: 95/ 30 70 209
Hospicjum Domowe tel: 511 377 416
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny PLN):

49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
08 8363 0004 0006 2848 2000 0001
Przelewy zagraniczne
SWIFT: BPKOPLPW

IBAN: PL 49 1020 1967 0000 8602 0002 8290

SWIFT: GBWCPLPP
IBAN: PL 08 8363 0004 0006 2848 2000 0001
 

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664

Top